Lakeland Senior Games Association


next....

0CTOBER 1  AWARDS BANQUET IN VIKING

OCTOBER 25  CASH FUN DAY IN BONNYVILLE

ARDMORE FUN DAY  -  AUGUST 15

The Ardmore duck and some great baking welcomed 60 seniors to a day of games and socializing.

MILITARY WHIST:  FIRST  - COLD LAKE

Lorane McGregor presents the plaque to Phyllis McKee, Sal Hickie, Eva Urlacher and Nancy Donnelly

MILITARY WHIST:  SECOND  - BONNYVILLE

Tom Cakinar, Mary Lyn Dunkin, Ev Smith and John Ignas

VILNA FUN DAY - JUNE 14, 2017

64 people had a great day in Vilna playing bocce, military whist and crib with an interruption for a good lunch.  The rain held off long enough for the bocce players to complete their games.  Thank you to Susan Nay for organizing the day.

BOCCE - FIRST - BONNYVILLE
Stella Marcotte, John Ignace, Bob Adams, Iris Scherger
BOCCE - SECOND - VILNA
Frank Pawlowski, Olga Hayak, Pauline Ibach, Joe Ibach
CRIB - SECOND - ST. PAUL
Marie Devolder and Louise DeChamplain
MILITARY WHIST - FIRST - LAC LA BICHE
Helen Faucher, Belle Martin, Barb Chamberlain, Olive Skakun
MILITARY WHIST - SECOND - BONNYVILLE
Walter Krawiec, Lil Batke, Evelyn Bernier, Lavern Jubinville
BOCCE - THIRD - VILNA
Alec Barabash, Susan Nay, Linda Carroll, Marie Routhier
CRIB - FIRST - ELK POINT
Bernice Berkowsky and Evelyn Reiter
CRIB - THIRD - ST. PAUL
Pauline Gernovoy and Ann Krawchuk
MILITARY WHIST - THIRD - BONNYVILLE
Gerald Peterson, Willie McGregor, Lorane McGregor, Laura Govronsky

KINSELLA FUN DAY - APRIL 10, 2017

Kinsella hosted eight Floor Curling and four Military Whist teams from Bonnyville, Vilna, Vermilion, Two Hills, Tofield, Viking and Kinsella.  They were very thankful to all who made the trip to participate.

FLOOR CURLING

FIRST - TOFIELD

Bob Cormack presents the plaque to Lorraine Donovan, Linda Danilak, Joe Penney and Brian Donovan.

FLOOR CURLING

THIRD - VERMILION

Dorothy Zayac, Marjorie Osinchuk, Elsie Quickstad

MILITARY WHIST

THIRD - VIKING/KINSELLA

Margaret Greenwood, Grace Sutter, Betty Tiffinger and Pam Mykitshyn

FLOOR CURLING

SECOND - KINSELLA

Bob Cormack, Chere' Wood and Glen Wood


MILITARY WHIST

FIRST - BONNYVILLE

Kay Hauer presents the plaque to John Ignas, Gerald Peterson, Lorane McGregor and Laura Gavronski

MILITARY WHIST

SECOND - BONNYVILLE/VILNA

Ross Peterson, Lorna Best, Pauline Ibach and Joe Ibach

COLD LAKE FUN DAY  -  MARCH 22, 2017 

72 people enjoyed a day of floor curling, cribbage and military whist.  The activity time was divided by a lunch of beef on a bun, salads and lots of dessert.  The tough part of the day came when it was time to drive home.  It had snowed most of the day in spite of a good start with weather.  Participants from out of town must have had a horrendous drive. 
CRIBBAGE - FIRST - BONNYVILLE

Louise deChamplain presents ribbons to Lorna Best and Ross Peterson

  CRIBBAGE - THIRD - ELK POINT          

Ellen Seward and Craig Campbell

FLOOR CURLING - SECOND - ARDMORE
Shirley Highberg, Mabel Papirny, Sophie Harasimiuk and Iris Scherger
MILITARY WHIST - FIRST - BONNYVILLE
Lavern Jubinville, Lil Batke, Carol White and Walter Krawiec
MILITARY WHIST - SECOND - COLD LAKE
Sal Hickie, Phyllis McKee and Nancy Donnelly (missing - Eva Urlacher)
CRIBBAGE - SECOND - ELK POINT
Louise deChamplain, Lucille Smith and Willie Poitras
FLOOR CURLING - FIRST - ELK POINT
Marie Poitras, Jean Ference, Lillian McLaughlin and Bea Campbell
FLOOR CURLING - THIRD - COLD LAKE
Jeanette Laforce, Frank Graybill, Marge Landry and Marlene Ward
MILITARY WHIST - THIRD - BONNYVILLE
Gerald Peterson, Laura Gavronsky, Lorane McGregor and Mildred Himech

ELK POINT MPC FLOOR CURLING - FEBRUARY 10, 2017

FIRST PLACE:  TOFIELD

Brian Donovan, Joe Penny, Pres Winter and Lorraine Donovan.  Presented by President Bob Cormack

THIRD PLACE: BONNYVILLE

Jeanne Werzbicki, Ted Malishewski, Willie McGregor and Ed Solowoniuk.  Presented by Lorraine Donovan

SECOND PLACE:  ELK POINT

Marie Poitras, Jean Ference, Lillian McLaughlin and Bea Campbell.  Presented by Lorraine Donovan

CRIBBAGE - FIRST PLACE - ELK POINT

Ernie Poitras and Rollie Gascon


CRIBBAGE - SECOND PLACE - BONNYVILLE

Lorane McGregor and Gerald Peterson


CRIBBAGE - THIRD PLACE - BONNYVILLE

Lorna Best and Ross Peterson


TWO HILLS MPC CRIBBAGE - DECEMBER, 2016

FIRST PLACE: VILNA

Joe Ibach presents the plaque to winners Lynda Carroll and Susan Nay

THIRD PLACE: VILNA

Vic Ouellette presents third place ribbons to Joe and Pauline Ibach

SECOND PLACE:

Joe presents second place ribbons to Vic Nowosad and Fritz Younghans

CRAIGEND FUN DAY  -  NOVEMBER 16, 2016

Seniors enjoyed a Fun Day in Craigend playing Floor Curling, Military Whist and Cribbage.

MILITARY WHIST - FIRST - LAC LA BICHE

Lorane McGregor presents the plaque to Helen Faucher, Denise Thomas, Stella Scott and Barb Chamberlin (names not in order)

MILITARY WHIST - THIRD - ARDMORE

Sophie Harasimiuk, Shirley Highberg, Delores Babb and Connie Anderson

FLOOR CURLING - SECOND - COLD LAKE/TOFIELD

Mary Ouellette, Bob Latty, Lorraine Donovan and Arnold Ouellette

MILITARY WHIST - SECOND - BONNYVILLE

Lorane presents ribbons to Walter Krawiec, Lavern Jubinville, Lil Batke and John White

FLOOR CURLING - FIRST - CRAIGEND

Vic Ouellette presents the plaque to Kathy Brezinski, Vic Brezinski, Lucille Burdek, Nick Burdek

FLOOR CURLING - THIRD - TOFIELD

Brian Donovan, Joe Penny, Roy Ellingson and Linda Danilak

CRIBBAGE

FIRST - ELK POINT - Ernie Poitras and Rollie Gascon

SECOND - ST. PAUL - Louise DeChamplain and Julie Heath

THIRD - ELK POINT - Craig Campbell and Ellen Seward

VIKING FLOOR CURLING MPC - OCTOBER 26, 2016

We had a great day of floor curling in Viking.  

And the winning teams were:

FIRST PLACE: VIKING                    SECOND PLACE: VIKING

Bob Cormack presenting the plaque to Norbert Bauer, Maurice Fermanek, Pam Mykitshyn and Diann Furmanek

THIRD PLACE: VERMILION

Here's Bob again presenting third place ribbons to Elsie Quickstad, Mary Klementovich, Marj Osinchuk and Gert Isert

Bob presenting second place ribbons to Allan Darling, Shirley Quattek, Helen Petruk and Margaret Greenwood

Congratulations to all the winners and other participants!

DRUMHELLER PROVINCIAL GAMES

SEPTEMBER 29 - OCTOBER 1, 2016

VERMILION FUN DAY - SEPTEMBER 14, 2016

Just under 100 seniors enjoyed a lovely fall day at the Vermilion Seniors' Centre playing Floor Curling, Cribbage and Military Whist.  Play was interrupted at lunch time by a delicious roast beef dinner.

FLOOR CURLING: FIRST - TOFIELD

Bob Cormack presents the plaque to Linda Danilak, Roy Ellington, Joe Penney, and Brian Donovan

THIRD - BONNYVILLE

Christina Urchyshyn, Willie McGregor, Ed Solowoniek and Jeanne Wierzbicki

SECOND - TWO HILLS

Mary Olinyk, Zenova Keryluk, Angie Zellers and Rozezna Hiewka

CRIBBAGE:  FIRST - ELK POINT

Lorraine Donovan presents the plaque to Rollie Gascon and Ernie Poitras

CRIBBAGE:  SECOND - ELK POINT

Paul Ulanicki and Tom Ulanicki

CRIBBAGE:  THIRD - ELK POINT

Velma Pease and Lucille Smith

MILITARY WHIST:  FIRST - BONNYVILLE

Geoff Haiden, Alice Kahanyshyn, MaryAnn Dunkin and John Ignas

MILITARY WHIST:  THIRD - BONNYVILLE
I would appreciate it if someone would give me the names of the three people with Lorane McGregor in this picture.
MILITARY WHIST: SECOND - VILNA

Mike Nay, Olga Haydak, Pauline Ibach and Joe Ibach

BONNYVILLE - FUN DAY - AUGUST 10, 2016

Eighty people enjoyed a day of bridge, cribbage, military whist and bocce at the Bonnyville Seniors' Centre.  At midday, participants were treated to a delicious lunch of fried chicken and salads followed by angel cake and strawberries.
CRIBBAGE: FIRST: BONNYVILLE

Darcie Wasyluk and Jerome Bourassa

BRIDGE: FIRST: VERMILION

Steve West and Jim Drysdale

CRIBBAGE: SECOND: BONNYVILLE

Joe Makaruk and Willie McGregor

BRIDGE: SECOND: BONNYVILLE

Ray and Viv Plouffe

CRIBBAGE: THIRD:

Evelyn Bernier and Andre Vincent

BRIDGE: THIRD: BONNYVILLE

Henriette Sumner and Doris Lapointe

MILITARY WHIST: FIRST: BONNYVILLE

Gerald Peterson, Lorane McGregor, Laura Gavronsky, Lloyd Feland

MILITARY WHIST:  THIRD:  COLD lAKE

Sal Hickie, Phyllis McKee, Eva Urlacher, Nancy Donnelly

MILITARY WHIST:  SECOND: 

Lavern Jubinville, Lil Batke, John White, Walter Krawiec

BOCCE:  FIRST:  BONNYVILLE

Stella Marcotte, John Ignas. Sofia Harasimiuk, Carol Slusarski

BOCCE:  SECOND:  VILNA

Lynda Carroll, Bob Cormack, Susan Nay, Alec Barabash

CLANDONALD - MPC CRIBBAGE - JUNE 15, 2016

Nine tables of Cribbage players enjoyed a great day including a very good lunch at the Clandonald Seniors' Center.

FIRST PLACE: Walter Krawiec and Laverne Jubinville

SECOND PLACE: Frank Molineux and Gary Etherington

THIRD PLACE: Gert Isert and Marj Osinchuk


CONGRATULATIONS!

KINSELLA - MPC FLOOR CURLING - MAY 9, 2016

May 9,2016, was a great day of floor curling and socializing at Kinsella.  We only had six teams register from Zone 7, but were able to pick up two more from Zone 4.

FIRST PLACE: TOFIELD team of Sharon Minchau, Joe Penny, Roy Ellingson (Linda Danilak and Bob Cormack presenting)

SECOND PLACE: Zone 4 team of Betty Kaiser, Jenny Rempel, Sheila Tanton, Arnie Meyers

THIRD PLACE: TOFIELD team of Lorraine Donovan, Carol Kerekanich, Ruth Bekker, Brian Donovan

ANNUAL GENERAL MEETING  APRIL 29, 2016

LLOYDMINSTER

Joe Ibach, Myrtle Dussault and Bob Cormack check to see that we have a quorum.  Yes!

YOUR NEW ZONE 7 EXECUTIVE

 Vice President - Kay Hauer

Treasurer - Jenny Gray

President - Bob Cormack

Secretary - Linda Danilak

Past President - Joe Ibach

Activity Coordinator - Vic Ouellette



      



JUST FOR FUN FESTIVAL

APRIL 30, 2016

LLOYDMINSTER

 Our first annual Just For Fun Festival to celebrate Arts & Culture in Alberta was a great success thanks to the planning and support supplied by Kay Hauer of Lloydminster, and the participation of dancers, singers, crafts people and artists of Zone 7.

The Bonnyville Tuneagers entertain the audience.

The Legacy Dancers prepare to line dance.

Country Swings tunes up for a dance set.

Dancers from the audience enjoy the music.

The Lloydminstrels sing up a storm!

Last but not least are the Happy Harmonizers from Vermillion.

All day on the 30th, there were displays of arts and crafts along with the artists demonstrating aspects of their work.  Lunch was available in the hall and people came and went as suited their schedules.  They danced, they sang and they visited.  Our first Just For Fun Festival seems to have been a great success and worth all the effort.

 ST. PAUL FUN DAY - APRIL 20, 2016

  St. Paul had a good turnout for the Alberta55plus Fun Day hosted at the Seniors' Centre.  Louise De Champlain and Clem Dubrule register participants in Military Whist, Cribbage and Floor Curling. 

 

 WHOSE HANDS ARE THESE?

MILITARY WHIST: FIRST:  CLANDONALD

Presenter - Lucille Smith.  Victor Nowosad, Jean Morrison, Elsie Quickstad, Gert Isert

FLOOR CURLING: FIRST: KINSELLA

Bob Cormack, Glen Wood, Sharon Minchau, Chere Wood

FLOOR CURLING: SECOND: COLD LAKE

MILITARY WHIST: SECOND: BONNYVILLE

MILITARY WHIST: THIRD: LAC LA BICHE

CRIBBAGE: FIRST: ELK POINT
Arnold Ouellette, Mary Ouellette, Mary Ann Latty, Bob Latty

Ray Wooldridge and partner

CRIBBAGE: SECOND: BONNYVILLE

FLOOR CURLING: THIRD: TWO HILLS
Steve Serna, Mary Olinyk, Rozina Hlewka, Zenovia Keryluk

Ross Peterson and Lorna Best

CRIBBAGE: THIRD: LAC LA BICHE

 
Sue Shewchuk and Jeannette Hebert
 

 ELK POINT CRIBBAGE MPC - MARCH 9, 2016

And the winners are:

FIRST PLACE:  Walter Krowiec and Lavern Jubinville

Bonnyville

SECOND PLACE:  Willie and Lorane McGregor

Bonnyville

THIRD PLACE:  Lil Batke and John White

Bonnyville

Congratulations!

 

COLD LAKE FUN DAY - FEBRUARY 16

88 people enjoyed a social day of military whist, floor curling and cribbage on a somewhat snowy day when it was good to be on the inside looking out.


FLOOR CURLING:  FIRST - BONNYVILLE

 Jeanne Wiezbicki, Christina Urchyshyn, Willie McGregor, Ed Solowoniuk

 FLOOR CURLING:  SECOND - ARDMORE

Moe Oester, Shirley Highberg, Sophie Harasimiuk, Marilyn Cinnamon 

 FLOOR CURLING: THIRD - BONNYVILLE

 Stella Marcotte, Mildred Himech, Emily Bourassa, Sonja Stryski

 CRIBBAGE:  FIRST - ELK POINT

 Bernice Bykowsky and Lucille Smith

 MILITARY WHIST:  FIRST - COLD LAKE

 Nancy Donnelly, Phyllis McKee, Sal Hickie, Eva Urlacher

MILITARY WHIST: SECOND - CLANDONALD 

 Marge Osinchuk, Jessie Nowosad, Victor Nowosad, Fritz Younghans

MILITARY WHIST:  THIRD - BONNYVILLE 

 Tom Cabana, Laura Gavronsky, Lloyd Feland, Lorane McGregor

CRIBBAGE:  SECOND -  COLD LAKE

 Joe Ibach presents ribbons to:

Marlene Ward and Adele Coates

 CRIBBAGE:  THIRD - COLD LAKE

 Cal Gerber and Peter Ashcroft

TWO HILLS  MPC CRIBBAGE  DECEMBER 3 , 2015


 FIRST PLACE: VILNA

Lynda Carroll and Susan Nay

SECOND PLACE: CLANDONALD

Victor Nowosad and Fritz Younghans

THIRD PLACE: VILNA

Joe and Pauline Ibach

Congratulations!

 CRIBBAGE FUNDRAISER IN ST. PAUL

NOVEMBER 14, 2015

 100 people got together for a day of cribbage and fundraising in St. Paul.  They enjoyed the fellowship and good food as well as the cards.

 50/50 TICKET SALES

 Watching the scores go up.  Who won?

 Second Place: Bob and Lil Loranger

Third Place: Lorna Best and Ross Peterson

 Odette Misiewich, Lucille Smith, Stella Ozga and Annette Petryshen are ready to play cards!

 After five rounds of crib, it's lunch time!

 And the winners are: Lynda Carroll and Pauline Kuchar!

 ARDMORE FUN DAY - NOVEMBER 4

100 people took part in a great day that included Military Whist, Floor Curling and Cribbage.  Everyone enjoyed a delicious meal as well as snacks and beverages to keep up their energy. 

 MILITARY WHIST

First Place: Clandonald team of Elsie Quickstad, Victor Nowosad, Jessie Nowosad, Fritz Younghans

Second Place: Bonnyville team of Lorane McGregor, Lloyd Feland, Laura Gavronsky, Jo Toker

Third Place: Cold Lake team of Phyllis McKee, Eva Urlacher, Sal Hickie, Nancy Donnelly

                                                                                                                                      Elsie



 CRIBBAGE

First Place: Pauline and Joe Ibach

Second Place: Ellen Seward and Craig Campbell

Third Place: Jeanne Charron and Louise DeChamplain

 FLOOR CURLING:

First Place: Cold Lake team of Mary Ouellette, Bob Latty, Mary Ann Latty, Arnold Ouellette

Second Place: Jerome Bourassa, Gilles Painchaud, Aline Painchaud, Wayne Green

Third Place: Christina Urchyshyn, Willie McGregor, Ed Solowoniuk, Jeanne Wierzbicki

 Viking Fun Day September 23, 2015

Military Whist Winners 

1st place winners- Mildred Rokos (Ryley), Harriette Newby (Viking), Joan Van Buul (Tofield), Roy Ellington (Tofield)

2nd place winners - from Vermilion

3rd place winners - from Clandonald - Elsie Quickstad, Marj Osinchuk, Dora Feenstra, Jessie Nowasod


Cribbage Winners

1st place winners - from Elk Point - Ernie Poitras, Rollie Gascon

2nd place winners - from Elk Point - Lucille Smith, Evelyn Reiter

3rd place winners - from Bonnyville - Roman Ulanicki, Margaret Keichinger


Floor Curling Winners

1st place winners - from Bonnyville- Christina Urchyshyn, Willie McGregor, Ed Solowoniuk, Jeanne Wierzbicki

2nd place winners - from Bonnyville - Gille Painchaud, Jerome Bourassa, Aline Paunchaud, Wayne Green

3rd place winners - from Vilna - Alex Barabash, Lynda Carroll, Mary Piwowar, Susan Nay

 MUNDARE FLOOR CURLING MPC - AUGUST 4

 First Place: Mundare team of Emily Serna, Eugenia Panych, Joe Shular, Steve Serna


 Second Place: Linda Danilak, Mildred Rokos, Ruth Becker, Carol Kerekanich

 Third Place: Ed Perlik, Helen Zachoda, Judy Shaw, Elsie Andruchow

 FIRST PLACE -

 Tofield Memorial Plaque Challenge - May 20, 2015

There were 7 teams. Area Director Lorraine Donovan ran the event. A good time was had by all...good friends, laughs socializing!

1st place winners - Tofield-Ryley team: Marie Westmancoat, Carol Kerekanich,, Kay Walker and Ruth Bekker

2nd place winners- Vermilion team: Jean Morrison, Lil Sweet, Doreen McIntyre and Eileen Good

3rd place winners - Viking team: Margaret Greenwood, Harriette Newby, Carol McKie and Pam Mykityshyn


 Bonnyville Fun Day - April 15, 2015

There were 124 participants in floor curling, cribbage, military whist and bridge.

Floor Curling 1st place winners - from Cold Lake -  Maryann & Bob Latty and Mary & Arnold Ouellette

Floor Curling 3rd place winners - from Bonnyville - Willie McGregor, Christine Urchyshyn, Jeanne Wierzbicki and Ed Solowoniuk 

Cribbage 1st place winners Ernie Poitras and Rollie Gascon with Joe Ibach and Jerome Bourassa 

Cribbage 2nd place winners: (no picture)Ellen Steward and Craig Campbell from Elk Point

Cribbage 3rd place winners: (no picture) Andre Vincent and Evelyn Bernie from Bonnyville

Military Whist 2nd place winners: From Bonnyville - John White, Loretta Jubinville, Mary Strumecki and Joe Makiruk 

Floor Curling - Skip Ted Malishewski 

Cribbage Game 

Bridge - 

1st Place Winners: Fernande & Claudette Lefebvre from St. Paul

2nd Place Winners: Sal Hickie & Teresa Nicks from Cold Lake

3rd Place Winners: Margaret Baguley & Gundrun Baranyk from Vermilion

Floor Curling 2nd place winners  - from Bonnyville Bernie Chartrand, Carol Slusarski, Marie Brunet and Skip Ted Malishewski

Military Whist 1st place Winners - from Clandonald - Fritz Younghans, Mildred Molineux,Victor Nowosad and Frank Younghans

Military Whist 3rd place winners: from Clandonald - Elsie Quickstad, Jessie Nowosad, Eileen Goad and Lil Sweet

Floor Curling - Marie & Jeanne 

Military Whist Game 

 Kinsella   MPC Plaque Challenge 

January 28th, 2015

Floor Curling 

 

Left:    1st place - Vermilion - Skip Marge Osinchuk, Elsie Quickstad, Doreen McIntyre, Gert Isert

 2nd place - Viking -  Skip Jude Thompson, Grace Sawer, Joe Penney and Carol Kerkanich

 3rd place - Sedgewick - Skip Betty Kaiser, Larry Burton, Sheila Tanton and Hugh Derraugh 

 

 Wainwright Memorial Plaque Challenge - December 10, 2014

Floor Curling with 8 teams participating. A good day!

 1st Place Plaque Winners: Mundare - Skip Ed Perlik, Helen Zachoda, Eugenia Panych and Sam Wasylenchuk

2nd Place Winners: Bonnyville - Skip Stella Marcotte, Sonja Stryski, Jeanne Wierzbicki and Emilie Bourassa

3rd Place Winners : Wainwright - Skip Lawrence Gruntman, Eyvon Gruntman, David McMann and Jim Walsh

Ed Perlik Team from Mundare 

Lawrence Gruntman Team from Wainwright 

 Stella Marcotte Team from Bonnyville

Lloydminster Fun Day - November 19, 2014

 68 participants enjoyed playing floor curling, cribbage and military whist

1st Place Lloydminster Floor Curling team: 
Rex Sheppard, Joyce Sheppard, Margaret James, Wayne Winacott

3rd place Vilna Floor Curling team:Susan Nay, Frank Pawlowski, Mary Tchir,Alec Barabash

Cribbage Winners: 1st place front row:  Lynda Carroll and Mary Piwowar; back row: 2nd place Pauling & Joe Ibach, 3rd place Ernie Poitras and Gil Classen

2nd place military whist Vermilion team:  Gert Isert, Jean Morrison, Doreen McIntyre and Sylvia Preteau

2nd place Mundare Floor Curling team:Ed Perlik,

Helen Perlik, Eugena Panich, Marsha Woloschuk

1st place Vilna Cribbage team Lynda Carroll and Mary Piwowar


Military Whist 1st place Vermilion team: Tillie Heinamann, Lil Sweet, Gwen Kibblewhite, Eileen Goad


3rd place military whist Vermilion team:  Victor Nowosad, Elsie Quickstad, Dora Feenstra, Marj Osinchuk

Vermilion Military Whist Team made a clean sweep of all the ribbons at Lloydminster 

 

 Vilna Memorial Plaque Challenge- Cribbage - October 1, 2014

64 participants enjoyed playing cribbage at Vilna on October 1st. 

Winners are: 1st - Sylvia Wowk & Val Pawlik  (Lac La Biche)

                    2nd - Joe & Pauline Ibach (Vilna)

                    3rd -Walter Krawiec & Lavern Jubinville (Bonnyville)

1st place Lac La Biche team 

3rd place Bonnyville team 

 2nd place Vilna team

 Lac La Biche Fun Day - September 11, 2014

Included duplicate bridge, cribbage, military whist and 5-pin bowling. Total of 108 participants.

 Duplicate Bridge Winners: 

1st - Jim Drysdale & David Clennett - Vermilion

2nd - Nancy Donelly & Phyllis MacKay - Cold Lake

3rd - Ray Plouffe & Vivianne Ploufee - Bonnyville

Cribbage Winners: 

1st - Craig Campbell & Ernie Poitras - Elk Point

2nd - Jennette Frisby & Lucille Smith - Elk Point

3rd - Paul Carpenter & Rod Ayres - St. Paul

Military Whist Winners:

1st - John White, Lil Batke, Lavern Jubinville, Walter Krawiec - Bonnyville

2nd - Maxine Franchuk, Belle Martin, Raymonde Tesolin, Olive Sakun - Lac La Biche

3rd - Shirley Highberg, Sophie Harasimiuk, Deloris Babb, Jo Toker - Ardmore

Women's 5-Pin Bowling POA

1st - Cora Verkuill - Ft. MacMurray

2nd - Vi Bouvier - Lac La Biche

3rd - Doreen Lafreniere - St. Paul

Men's 5-pin Bowling POA

1st - Leo Gadet - Lac La Biche

2nd - Frank Pawlawski - Vilna

3rd - Vic Ouellette - Cold Lake

 

 

 

 


 


 


CRIBBAGE MEMORIAL CHALLENGE PLAQUE -CLANDONALD JUNE 11, 2014. TOTAL OF 32 PARTICIPANTS 

 Left: A perfect cribbage hand. Congratulations, Lucille Krevenky from St. Paul.

Above: 1st place winners Willie & Lorane McGregor from Bonnyville

 St. Paul Fun Day - May 21, 2014 - A fun time where 146 participants met to play military whist, cribbage, floor curling and bocce.

 Bocci Winners:

1st - Yvonne Sandboe, Lucille Marcichiw, Marie Leskiw, Walter Zapisocki - St. Paul

2nd - Don Brown, Paul Boisvert, Ed Hassen, Diane Hassen - St. Paul

3rd - Sandy Brown, Ann Brown, Joe Ibach, Pauline Ibach - Vilna

Floor Curling Winners:

1st - Nick Labatiuk, Nellie Labatiuk, John Garred, Marilyn Kurash - Vegreville

2nd - Alec Barabash, Mary Piwowar, Blance Smith, Clarence Smith - Vilna

3rd - Clem Dubrule, Jeannette Dubrule, Lucie Jean, Raymonde Chamberland - St. Paul

Military Whist Winners:

1st - Elsie Quickstad, Dora Feenstra, Jessie Nowostad, Marj Osinchuk - Vermilion

2nd - Lorane McGregor, Laura Gavronsky, Lloyd Feland, Evelynn Bernier - Bonnyville

3rd - Doreen McIntryre, Jean Morrison, Bert Isert, Sylvia Preteau - Vermilion

Cribbage Winners:

1st - Mark & Lucille Krevenky - St. Paul

2nd - Ray Woolridge & Lucille Smith - Elk Point

3rd - Albert Manard & Cecile Gamache - Lac La Biche

 

 

 

 

 

 

MEMORIAL CHALLENGE PLAQUE - VERMILION APRIL 9, 2014

MILITARY WHIST - 17 teams for a total of 68 participants. Excellent lunch, thank you, Vermilion.

 1st Place Winners from Lac La Biche (not in order)    Stella Scott, Lois Hillary, Denise Thomas and Helen Faucher

2nd place winners from Bonnyville:  Olga Onifrichuk, Alice Kahanyshyn, John Ignas and Maryann Dunkin

3rd place winners from Clandonald: Frank Malineux, Mildred Milinex, John Feenstra and Victor Norwasod

 

FUN DAY IN COLD LAKE - MARCH 19TH, 2014

Ladies 5-pin Bowling: 3rd place - Alvine Menard (LacLaBiche); 2nd place - Sal Hickie (Cold Lake); 1st place - Molly Yurowski (St. Paul). Vic Ouellette presnting the plaque to Molly. 

Military Whist 1st Place Winners: Bonnyville

Peter McArthur presented plaque to Alice Kahanyshun, John Ignas, Maryann Dunkin & Olga Onufrichuk

 Military Whist 3rd Place Winners: Bonnyville

Wayne Green, Lil Batke, John White & Laura Gavronsky

Floor Curling 1st Place Winners:Cold Lake

Frank Greybill, Marge Landry, Jeanette Laforce & Arnold Ouellette

 Floor curling game

Cribbage players 

 Mem's 5-Pin Bowling: 3rd place Boyd Wheeler (Elk Point); 2nd place - Cor Huizingh (Cold Lake); 1st place - Tony Davis (Cold Lake). Vic Ouellette presenting the plaque to Tony Davis.

Cribbage Winners: 1st place plaque - elk Point Evelyn Rieter & Gil Classen 2nd place - Bonnyville Ted Malishewski & Marie Brunet 3rd place - Tofield Joe & Marrion Penney

Military Whist 2nd Place Winners: Tofield/Viking

Peter McArthur, Mae Vaasjo, Linda Danilak & Harriet Newby

 Floor Curling 2nd Place Winners:Ardmore

Metro Harasimiuk, Sophie Harasimiuk, Mildred Hemich & Eva Ganski

 Floor Curling 3rd Place Winners:Bonnyville

Stella Marcotte, Sonja Stryski, Emily Bourassa & Aline Painchaud

 Military Whist players

 MEMORIAL CHALLENGE PLAQUE - CRIBBAGE - FEBRUARY 19, 2014 ELK POINT

Winners are: (L-R) 1st place - Stella Scott and Barb Chamberlin, LacLaBiche

3rd place - Marg Osinchuk and Tillie Hindeman, Vermilion

2nd place - Lucille and Mark Krevensky, St. Paul

Fun Day in Bonnyville November 6th 2013

Over 200 seniors participated in the Fun Day in Bonnyville. The games played were military whist, cribbage, bridge, pool, floor curling, and bowling.

Military Whist players 

Cribbage players 

1st place Military Whist Team from  Vermilion: Lil Sweet, Tillie Heinemann, Carol Row and Judy Woywitka

3rd place Military Whist Team from LacLaBiche: Helen Faucher, Denise Thomas, Stella Smith and Barb Chamberlin 

2nd place Cribbage Team from Vilna: Jennine Laberge and Tilly Ardelian

1st place Floor Curling Team from Bonnyville: Jeanne Wierzbicki, Rene Normand, Chistina Urchyshyn and Willie McGregor

Bridge Winners:

1st place -  Jim Drysdale and Steve West

2nd place - Doris Laponte and Henriette Sumner

3rd place - Nancy Donnolly and Phyllis McKee

A Pool game 

Floor Curling 

2nd place Military Whist Team from Bonnyville: (L-R) Ross Peterson, Lorna Best, Nellie Kindraka and Lloyd Feland 

1st place Cribbage Team from Tofield: Joe and Marion Penney

3rd place Cribbage Team from St. Paul: Lucille and Mark Krevenky

 

 

 

The Cribbage Fun Day Champions Plaque: presented to Joe and Marion Penney by Joe Ibach 

2nd place Floor Curling Team from Ft. Kent:Ben Chartrand, Ed Solowoniuk, Mildred Himech and Bob Adams 

3rd place Floor Curling Team from LacLaBiche: Ann LeMay, Leonard LeMay, Marilyn Cinnamon and Moe Oster 

A busy fun-filled day bowling! 

Ladies Winners (L-R): 2nd Marge Robatille (St. Paul); 1st Cecile Gamache (St. Paul) and 3rd Helen Runke (Cold Lake)

Men's Winners (L-R): 2nd Del Smith (Elk Point), 1st Bob Walker (Cold Lake) and 3rd Vic Ouellette (Cold Lake) 

Winners from the Fun-Day in Ardmore 

 Floor Curling Winners....from Wainwright...Lawrence Gruntman, Evyon Gruntman..Carol Smith..Agnes Jensen

 Military Whist Winners.. from Vermillion  Margaret Baguley..Gudrun Baranyk..Katie Harrison..Dave Clennett

 Cribbage Winners from Elkpoint...Evelyn Reiter..Gil Classen

Make a free website with Yola