Lakeland Senior Games Association


The Lakeland Senior Mini Games 2014 were hosted by the Town of Bonnyville, the M.D. of Bonnyville and the Lakeland Senior Games Association. They were very successful, everyone had fun - even playing bocce in the rain!

The winners are:

 Bocce:

  • Gold - Vilna- Sandy Brown, Frank Pawlowski, Olga Hayduk, and Pauline Ibach
  • Silver: Ft. McMurray - Germain and Marie Routhier, Margaret Northcott, RalphScharfl
  • Bronze: Ft. McMurray - Virginia Whitford, Meg Price, Cora Verkvil, and Lester Deep

Bowling:

Women's 70+ POA:

  • Gold: Ft. McMurray - Brigid Krekosi
  • Silver: St. Paul - Molly Yurkowski
  • Bronze: Ft. McMurray - June Gillis

Women's 70+ Scratch:

  • Gold: Cold Lake - Marlene Ward
  • Silver - Lac La Biche - Violet Bouvier
  • Bronze - Ft. McMurray - Ladonna Sacker

Men's 70+ POA

  • Gold: Celestin Bouvier
  • Silver: Bob Walker

 Bridge:

  • Gold: Bonnyville - Evelyn Dallaire & Lorraine Tercier
  • Silver: Vermilion - Jim Drysdale & David Clennett
  • Bronze: St. Paul - Claudette Lefebvre & Fernande Lefebvre

Bridge Winners 

Cribbage:

  • Gold: St. Paul - Jeanne Charron & Louise Dechamplain
  • Silver: Bonnyville - Jerome Bourassa & Darcy Wasyluk
  • Bronze: Ardmore - Connie Anderson & Delores Babb

Cribbage Winners 

Military Whist:

  • Gold:Lac La Biche - Maxine Franchuk, Belle Martin, Olive Skakun, Raymonde Tesolin
  • Silver: Vermilion - Doreen McIntyre, Jean Morrison, Gert Isert, Lil Sweet
  • Bronze:Bonnyville - Lavern Jubinville, Walter Krawiec, Lillian Batke, John White

Military Whist Winners 

Floor Curling 50+

  • Gold - Cold Lake - Skip Glen Saur, Jeanette Laforce, Ron Myers, Gayle Myers 
  • Silver - Ardmore - Skip Shirley Highberg, Eva Ganske, Marjorie Fisher, Bonnie Dille
  • Bronze - Skip Stella Marcotte, Mildred Himech, Emily Bourassa, Aline Painchaud

Floor Curling 50+ Winners 

Floor Curling 70+ winners 

Floor Curling 70+ Winners 

Floor Curling 70+ Winners 

 Golf Winners:

Calloway W50+

  • Gold - Bonnyville Margaret Borders
  • Silver - Boyle - Arlene Walker

Calloway W70+

  • Gold - Bonnyville - Irene Plourde
  • Silver - Cold Lake - Helen Runke
  • Bronze - Cold Lake - Joan Ashcroft

Low Gross W50+

  • Gold - Tofield - Linda Danilak

Low Gross 70+

  •  Gold - Bonnyville - Pierrette Ducharme
  • Silver - Cold Lake - Maida Baskerville
  • Bronze - Bonnyville - Claudette Roy

Calloway M50+

  • Gold - Bonnyville - Douglas Code
  • Silver - Boyle - Dan Walker
  • Bronze - Goodfish Lake - Henry Cardinal

Calloway M70+

  • Gold - Good Fish Lake - Cleo Hunter

Low Gross M50+

  • Gold - Bonnyville - Alphonese Robert
  • Silver - Lac La Biche - Oscar Looy
  • Bronze - St. Paul - Lloyd Stanley

Low Gross M70+

  • Gold - Bonnyville - Wayne McLeod
  • Silver - Cold Lake - Win Provincher
  • Bronze - Ashmont - Ernest Lilje

 Pool  8-Ball

  • Gold - Cold Lake - Glen Eshleman
  • Silver - Cold Lake - Andy Anderson
  • Bronze - Viking - Jude Thompson

Pool 8-Ball Winners 

 Bocce Winners

 Bowling Winners

 Bowling Winners

 Bowling Winners

 Cribbage Winners

 Cribbage Winners

Military Whist Winners 

Military Whist Winners 

Floor Curling 50+ Winners 

Floor Curling 50+ Winners 

 Floor Curling 70+

  • Gold - Cold Lake Skip Frnak Greybill, Marge Landry, Mary Ouellette, Arnold Ouellette
  • Silver - Bonnyville Skip Bernard Chartand, Lily Bodnar, Wayne Green, Lucien Nadeau
  • Bronze - Vegreville Skip Nick Labituik, Marilyn Kurash, John Garred, Nellie Labatiuk

 Pickleball Winners

 

 

Pickleball Men's 50+ 

  • Gold - Bonnyville- Richard Papp & Rob Barrett
  • Silver - Bonnyville - Gary Meekins & Dale Pawliuk
  • Bronze - St. Paul - Rod Ayres & Paul Carperter

 

 Pickleball Men's 70+

  • Gold - Bonnyville - Ed Primeau & Brian Tercier
  • Silver -  Bonnyville - Russ Campbell & Jean-Claude Mongeau

 

Pickleball Women's 50+

  •  Gold - Bonnyville - Estelle Ducharme & Anita Germain
  • Silver - Bonnyville - Linda Eyles & Bea Yuill

Make a free website with Yola